Miejsca do nurkowania - zagranica

EGIPT - DAHAB

 

 Hotel – wszystkie znajdują się w pobliżu centrum, od każdego jest blisko do wszystkich miejsc nurkowych. 

 

Dahab – Egipt – Półwysep Synaj - pachnie morzem i niezwykłą atmosferą. Kiedyś, 10 lat temu, było to malutkie, rybackie miasteczko, wielbłądy chodziły po glinianym klepisku w środku wioski. Dzisiaj wprawdzie miejsce klepiska zajęła kostka Bauma, ale atmosfera pozostała. 90% turystów to nurkowie: rekreacyjni, techniczni, freediverzy. Dla wszystkich bowiem jest tutaj coś niezwykle ciekawego do zobaczenia pod wodą. A po nurkowaniach zaprasza niezliczona ilość bajecznie kolorowych knajpek tuż nad brzegiem morza a jednocześnie w sercu miasta. Codziennie spotykamy znajomych turystów bądź tubylców. 

W okolicy Dahab znajduje się ponad 20 cudownych miejsc nurkowych, prawie wszystkie dostępne z brzegu! Wśród nich Canyon, Bells i Blue Hole, należące do najciekawszych nurkowisk na świecie. Do wszystkich dojeżdża się samochodami terenowymi (wyjątek to Ras Abu Galum na północy i Gabr El Bint na południu, do których dostać się można jedynie na wielbłądach lub łodzią). 

Położony na północ od Dahab legendarny Canyon robi naprawdę niesamowite wrażenie. Gdy wypływa się z płytkiej laguny, dno opada łagodnie na 20 m, a pod spodem rozciąga się cudowny koralowy ogród. Zbliżając się do Canyonu, można zobaczyć wydobywające się z jego wnętrza, niczym z wielkiej butli szampana, tysiące bąbelków wypuszczanych przez znajdujących się na dole nurków. Na około 26 m jest duża szczelina, przez którą wpływa się do środka, by łagodnie wylądować na 35 m, na piaszczystym dnie. Dalej w prawo kanion zwęża się i opada. Na głębokości 52 m kończy się dziurą, za którą rozciąga się już tylko wielki błękit, a stroma ściana niknie w morskich głębinach. Płynąc w lewo, natomiast, dociera się do otworu na 12 m, którym można wydostać się na zewnątrz. W słoneczne dni promienie docierające z powierzchni tworzą we wnętrzu kanionu niezwykły świetlny spektakl. 

Aby zanurkować w Bells, trzeba przejść kawałek w pełnym rynsztunku, gdyż ostatni parking znajduje się przy Blue Hole. Dlatego miesiące niezbyt gorące są najlepszym terminem na tę nurkowa wycieczkę. Wzdłuż brzegu ciągną się tu knajpki, w których między zanurzeniami wszyscy wylegują się na poduchach, odpoczywając, jedząc i opowiadając sobie, co tym razem widzieli pod wodą. Bells to wąska szczelina skalna w ścianie rafy, prowadząca do przewężenia na 18 m, poniżej którego otwiera się niewielka grota, przypominająca kształtem dzwonek z rączką u góry. Skalna półka, stanowiąca dno groty, leży na około 30 metrach, a dalej ściana opada pionowo w błękitną otchłań. Widok jest naprawdę spektakularny. Nurkować można wzdłuż rafy lub zanurzając się w szczelinie i wypływając w grocie. Obydwa sposoby dostarczają mocnych przeżyć. Wchodząc do wody przez dziurę, nurek „zjeżdża” w wąskim tunelu, otwierającym się gdzieniegdzie na błękitne przestworza. Zanurzając się przy rafie, można opadać lotem swobodnym, obserwując bąbelki wydostające się ze szczeliny. Płynąc dalej wzdłuż ściany pełnej załomów i zakamarków, w których kłębi się życie morskie, dociera się do Blue Hole i wpływa do środka przez tzw. siodło, znajdujące się na głębokości 7 m, za którym rozciąga się wspaniały ogród korali.

Blue Hole to jedno z najsłynniejszych miejsc nurkowych na świecie. Ta głęboka, niebieska studnia budzi respekt, i pobudza wyobraźnię. Samo przepłynięcie w poprzek tuz pod powierzchnia jest magicznym przeżyciem dla początkujących nurków. Ta wielka „Błękitna Dziura” jest studnią o średnicy 90 m, połączoną z otwartym morzem łukiem, znajdującym się na głębokości nieco poniżej 50 m. W dole rozpościera się stumetrowa głębia. 

Islands – to trzy podwodne koralowe wyspy. Część korali została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Te ocalałe tworzą fantastyczny labirynt, w którym można „latać” niczym piloci X-wingów w Gwiezdnych Wojnach. Na końcu koralowych tuneli znajduje się łacha piasku, nad którą prawie zawsze krąży ławica niewielkich barakud; Eel Garden – miejsce dziwne, trochę magiczne. Do wody wchodzi się w małej lagunie, za którą rozciąga się opadające łagodnie, piaszczyste zbocze. Z tego zbocza wyłażą dziesiątki węgorzy piaskowych, Które równocześnie chowają się do norek, to tak, jakby całe pole rżyska nagle zniknęło, bo ktoś machnął płetwą.

Morey Garden – to miejsce osłonięte od wiatru, z łatwym zejściem do wody i piaszczystym dnem, porośniętym morską trawą. Mnóstwo tu korali stołowych, w których buszują anemony, a z boku wyrastają dwie koralowe wieże; Caves, gdzie do wody skacze się jak do basenu. Dno jest na 6 m i łagodnie opada w głębię, a w ścianie rafy znajdują się dwie groty, w których często śpią nadymki. Lighthouse – znajdujące się tuż przy deptaku i knajpkach, w samym centrum miasteczka, doskonałe na nurkowanie nocne i pierwsze zanurzenia dla początkujących. Piaszczyste dno opada tu łagodnie, a w zakamarkach rafy żyje wiele gatunków ryb.

 

Kontakt

Nurkowanie Kobiet

tel:+48 609954923

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Rachunek bankowy:


85 1140 2004 0000 3102 6222 7808

NITAS - Tomasz Nitka
ul. Albatrosów 8/27
05-500 Piaseczno

NIP: 521-108-13-86
REGON: 141872759